20 лютого відбулося перше засідання наукового гуртка з адміністративного права в другому семестрі 2024-2025 навчального року, присвячене актуальній темі «Принципи європейського адміністративного права та їх імплементація в українське законодавство».
Основними доповідачами були: Соболевська Анастасія, Аскерова Катерина, Безсмертна Ольга, Мазепа Дарія, Котець Альбіна та Соколовська Анастасія.
У своїх виступах доповідачі розглянули та проаналізували ключові принципи європейського адміністративного права та його значення для України. Особливий акцент зробили на тому, як ці принципи впливають на діяльність державних службовців та як їх трактує Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ).
Окремо говорили про принцип недискримінації, адже саме він відіграє важливу роль у забезпеченні прав меншин. Саме ці групи населення найбільш вразливі до дискримінації в адміністративній практиці, тому європейські підходи до цього питання мають велике значення для України.
Ще однією важливою темою стала відкритість влади: порівняли, як реалізується принцип гласності та доступу до інформації про діяльність державних органів у країнах ЄС та в Україні. Виявилося, що хоча в Україні є певний прогрес, все ж залишаються проблеми з імплементацією європейських стандартів у цьому питанні.
Також обговорили питання гармонізації Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) з нормами ЄС. Зокрема, були розглянуті ключові аспекти, які потребують змін для повної відповідності європейським стандартам.
Доповідачі наголосили, що не зважаючи на те, що у нас існують певні розбіжності між європейськими стандартами та українськими реаліями, Україна все одно є однією з країн Європи, яка показує приклад у реформуванні адміністративного законодавства та впровадженні відповідних механізмів. Зокрема доповідачі акцентували увагу на проєкті "Дія City", що демонструє успішні реформи у сфері цифровізації державного управління.
Наостанок доповідачі зазначили, що успішне впровадження європейських норм в Україні залежить від подальшого посилення цифровізації державного управління, розвитку адміністративної юстиції та реалізації ефективних антикорупційних заходів.
На цей раз жвава дискусія була навколо питання, щодо ризиків «сліпого» копіювання європейських норм у контексті української правової системи. Участь у дискусії брали: Віталіна Синицина, Анастасія Олексієнко, Юлія Волошина, Ілона Добровольська, Євгенія Родінка, Валерія Грекова, Юлія Кукса, Ступка Вікторія, Матвій Чернов, Мирослава Чернова, Поліна Бережна, Влада Ніколаєнко та ін.